Aktif Yaşam Tarzı İçin Akıllı GPS Saati: Garmin Vivoactive HR

R_vivoactiveHR_HR_1001.12

Kendisi Garmin’in Şubat 2016 sonunda tanıttığı ancak muhtemelen stok yetiştiremediği için Nisan ayında önce Amerika’da, kısa bir süre önce de Türkiye’de gördüğümüz yeni nesil akıllı spor saati.

Ocak 2015’de tanıtılan Garmin Vivoactive’in başarısından sonra bu saate nabız ölçme teknolojisi ekleyip piyasaya sürmeleri çok olasıydı, ki aynı şeyi Fenix 3’den Fenix 3 HR modeline geçişte de yaptılar, her iki saatte Garmin’in ikinci nesil bilekten optik sensörle nabız ölçme teknolojisi olduğunu görüyoruz, ilk olarak Garmin Forerunner 225‘e koydukları bu özellik, sıkıntılarından arındırılmış performansı artmış ikinci nesliyle karşımızda. Aynı optik sensör Forerunner 235 modelinde de var.

Bu saatin ilk versiyonu olan Garmin Vivoactive modelinde en hoşuma giden özellik esasen bilekte yokmuş hissi veren 38gr ağırlığıydı, (20-30 gr ne farkeder diyenleri 10k koştuktan sonra görmek isterim) beraberinde gelişmiş GPS performansı, çoklu spor modu, günlük adım takibi olması da diğer beğendiğim özellikleriydi. telefona gelen bildirimlerin ekranda gözükmesi de gündelik hayatta çok işe yarıyor.

Yeni HR modeliye özellikler korunarak ağırlık 10 gr artmış, kare tasarım kasa ekran boyutu değişmeden dikey diktörgen şekline dönüştürülmüş durumda, nabız ölçümü sebebiyle de kasa kalınlaşmış.

karsilastirma

Eskisinden farklı olarak barometrik altimetresi var, yükseklik ölçümünü daha doğru veriyor, pusulası da gps odaklı değil manyetik. Maalesef şu an için sadece siyah renk seçeneği var,  kayışta da çok bir seçenek yok, bir diğer ilginç nokta bilek kalınlığına göre sipariş vermek gerekmesi. (regular ve xl olarak iki seçenek var, çok da ince bileklerim yoktur ama XL’nin yakınından bile geçmedim ölçüm yapınca regular aldım) Türkiye distrübitörü Baytekin, uygunluk için şöyle bir tablo yayınlamış, almak isteyenlerin öncesinde ölçüm yapmasında fayda var.

160516053401_vivoactiveHR - olcutablosu

Garmin’in özellikle son bir yılda çıkan modellerinde Connect IQ mağazasından saati kişiselleştirebiliyorsunuz, widgetler, saat arayüzleri ve uygulamalar yüklenebiliyor.

İlk kullanımda fenix3’den geçtiğim için (82gr) saatin bileğimde olduğunu hissetmedim bile, sadece görsel ve titreşim ile uyarı verdiği için, sesli uyaran olmamasını başta garipsedim ama çok sorun edeceğim bir şey değil. Spor esnasında değerler arasında geçişi tuşlardan değil de dokunmatik ekrandan yapmaya da alışmak lazım. Pil ömrü de bilgilerinde gps açıkken 10 saat olarak yazılmış, yani ultra maratona girmediğiniz sürece pili son derece yeterli. (edit: Bugün ormanda 2 saat koştum, %100’den başladım GPS ve HR açıktı, pil %87’ye düştü koşuyu bitirdiğimde.)

Nabız ölçümü konusunda doğruluğu konusunda yapılmış testler çok başarılı gözükse de henüz kendim test edemedim ama en kısa zamanda göğüs bandı takılı Fenix3 ile karşılaştırmalı olarak ölçmeyi planlıyorum 

Özetle koşuya yeni başladıysanız, klasik veriler dışında nabız görmek istiyorum ama göğüs bandı vs takmakla uğraşmak istemiyorum, (üst modellerde sunulan) ayrıntılı koşu dinamikleri analizi, vo2max ölçümleri, navigasyon görmesem de olur, fiyatı makul, gündelik olarak da kullanabileceğim, adım sayan kalori miktarı gösteren bir “akıllı” spor saatim olsun isterseniz Garmin Vivoactive HR versiyonu ideal bir seçim olur. Tabi ben biraz koşu odaklı değerlendirdim ama bisiklet, yüzme, cardio egzersiz vs çok yönlü bir kullanım alanı var. Onlarda da kullandıkça tecrübelerimi paylaşırım.