ADANA KURTULUŞ YARI MARATONU

Yarışa ismini veren “Kurtuluş” kelimesini kısa tarihi bilgilerle açmak gerekirse. Birinci dünya savaşı sonrası Fransız askerlerinin Adana ve çevresini işgal etmesinin ardından, Aralık 1921’de Adana’ya giren Türk askerlerinin 5 Ocak 1922’de bu bölgeyi işgalden tamamen temizlenmesinin yıl dönümüdür. Çeşitli etkinliklerle kutlanan bu olay, son 8 yıldır Ocak ayının ilk pazarına denk gelen gün Kurtuluş Yarı Maratonu adı altında koşu yarışına da ev sahipliği ediyor.

Ülke çapında gerçekleşen koşulara bakıldığında hava koşulları sebebiyle nispeten boş geçen Kasım ve Aralık ayından sonra Adana tarih açısından sezonu açmak için mükemmel bir fırsat veriyor koşuseverlere. Özellikle parkurun az eğimli olması bu konuda da ilk yarı maratonunu koşacaklar için oldukça cazip. Yarışta sadece yarı maraton seçeneği bulunuyor.

RUNDAMENTAL ile bu yıl 3. kez katılacağımız Adana Kurtuluş Yarı Maratonu’na ekibimizden çok talep olmasının önemli bir sebebi, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin şehirde geçirdiğimiz birkaç günlük süre boyunca sağladığı kolaylıklar ve sıcak ev sahipliğinden başka bir şey değil. Her yıl daha Ocak ayına aylar varken, çeşitli havayolu kampanyalarının yaptığı indirim ile Adana biletleri alınıp yarış tarihi bekleniyor. Önceki yıllarda neler yaptık merak edenler:

#RDMBorajetleAdana (2017)

No Instagram Account selected!

#RDMAdana (2018)

  Load More

  Ocak ayında Adana’daki elverişli hava koşullarının yanında bizi motive eden diğer küçük bir detay(?) ise Adana’daki lezzet durakları ki yazının büyük kısmını da bu öneriler oluşturacak :

  Kaburgacı Yaşar Usta

  Kaburga kebap mangalda cızırdayan pirzolayı çağrıştırsa da pek alakası yok. İçinde ne olduğu belli olmayan kıymayla değil; kuzu kaburga etinden ve yağ katkısı olmadan hazırlanan, geniş ağızlı krom şişlerde geniş yayılıp, alttan ince şişlerle desteklenerek pişirilen bir kebap. Pişirirken dökülen hafif tuz haricinde hiç bir baharat kullanılmaması da katıksız bir kuzu deneyimi yaşatıyor.

  Levent Börekçilik

  Son 1-2 yılda ülke çapında Adana böreği mekanları bir bir açılıyorsa bunun sebebi sanayi mahallesinde bulunan, erken saatlerde insanların sıraya girdiği, onlarca tepsinin saatler içinde tükendiği bir yerden bahsediyorum. Levent Börekçilik uçaktan inip otele gitmeden elinde bavullarla uğranası bir lezzet.

  Federal Coffee

  Üçüncü nesil kahvecinin Adana’da ne işi var demeyin, ülkedeki en eski örneklerinden biri Federal. Yediğiniz kebapları sindirip nefes almak için ideal bir mekan.

  Yeşil Kapı

  Alternatif yerler arayanlara tavsiye sebebim tamamen lezzeti. İçeri girerken mutfağına dikkatli bakmamanızda fayda var ancak mezeleri ve eti muazzam. Adana sakinleri tarafından da taksici, otel, yerel halk tavsiyelerinde ilk üçte daima burası var.

  Kazım Büfe

  Burayı anlatmaya gerek yok, muzlu sütüyle efsane haline dönüşmüş durumda Kazım Büfe, mesele Adana’da bulunduğunuz sürece kaç kez uğrayacağız. Bir kişiye 1 litre muzlu süt servis ediliyor ve yine de yetmiyor.

  Doğan Kaymaklı Kadayıf

  Adana’daki tatlı duraklarımızda kesinlikle bir numarada yer alıyor. Görüntü olarak ağır gözükse de, ilk tabaktan sonra ikinciye gözünüz gidiyor. Kendinizi kafanızda İstanbul’a nasıl olur da götürürüm planları dönerken buluyorsunuz.

  Ciğerci Mehmet

  Tarihi Adana saat kulesinin hemen altında, tarihi çarşıda ruhu olan bir atmosferde hizmet veriyor. Öncelikle konumu itibariyle beş puanı hakediyor. Mehmet Usta’nın mezeleri de özellikle çok başarılı, salatayı da önünüzde taze olarak hazırlıyor. Etleri konusunda da çok iddialı, 24 saat açık, günün her öğününde değerlendirebilirsiniz.

  Boğalar Terzi Malzemesi

  Sadece #RDMAdana söz konusu olduğunda bahsinin mutlaka geçmesi gereken bir mekandır. Eski çarşı içinde, Büyük Saatin yanında yer alan ve kuruluşu çok eski yıllara uzanan Boğalar Terzi Malzemeleri, 2017 ziyaretimizde bize şehrin gördüğü belki de ilk Shake out koşusu sebebiyle ev sahipliği yapmıştı. İçerisi şekerci dükkanı gibi rengarenk olan mekanda buram buram nostalji kokarken, hemen karşısında yer alan Yeni Uğur gerçek anlamda şeker gibi kokan, tatlıya doyabileceğiniz bir şekerlemecidir.

  Yeni Uğur

  Fazla söze gerek yok envai çeşit cezerye, lokum, helva arasından Ballı Fıstıklı OSCAR ve Ballı MADONNA favorimiz. UYARI: Hediye için İstanbul’a arkadaşlarınıza götüreceğiniz paketleri de siz yiyeceksiniz 🙂