UZUN KOŞULARA PUMA NITRO DESTEĞİ

RUNDAMENTAL 2015 yılında kurulduğundan beri, hem Türkiye, hem de yurt dışında yarışlara katılıyoruz. Koştuğumuz yarışlara bakarsak, ekibin uzun koşulara bir yatkınlığı var.

Yarı maraton ve maraton, hatta ultra maraton mesafelerinde koşmayı seven bir grubuz. 2020 yılı başlarında ekipten bir grup koşucu Kopenhag Maratonu’na hazırlanırken, kafamızı kurcalayan en büyük sorulardan biri; acaba hangi PUMA ayakkabı ile koşmalıyız olmuştu… Uzun mesafelerde hız ve konfor sağlayan bir PUMA koşu ayakkabısı hayali kuruyorduk. Uzun zamandır Hybrid taban teknolojisi kullanan PUMA’nın, yavaş yavaş Hybrid’den uzaklaşıp, 2021 itibariyle yepyeni karbon köpük taban teknolojisi ile performans sahalarına çok iddialı döneceğini duymuştuk. Yeni teknoloji için 2021 yılı başlarını beklemeliydik. Bu sırada pandemi oldu, tüm yarış planları, seyahatler, antrenmanlar bir anda durdu. Hatta koşu bile durdu. Koşu motivasyonunu geri kazanmak için; hedef yarışlar seçmek, ekip olarak hazırlanmak, birbirimize destek olmak ve koşudan tekrar keyif almak işin anahtarıydı. Biz de en makul hedeflerden biri olan 4 Nisan İstanbul Yarı Maratonu’nu hedef olarak belirledik ve kalabalık bir ekip 3 aylık yoğun bir antrenman sürecine girdik. Sokağa çıkma yasakları, vaka sayıları çok fazla artan covid gerçeği, kış soğukları, sakatlanmadan bu işten alnımızın akıyla çıkma gibi endişeler yaşarken, beklediğimiz haber geldi. PUMA uzun zamandır üzerinde çalıştıkları Nitro serisini tüm koşu dünyasına tanıttı. Deviate, Eternity, Velocity, Libarate isimleri ve farklı amaçlara hizmet eden büyüleyici bir koşu ayakkabısı serisi. Ekipten 8 kişi, PUMA Türkiye web sitesindeki kendin için doğru Nitro ayakkabıyı bulma testini uyguladık ve hızlıca tecrübe etmeye başladık. Öncelikle Nitro’ların tasarımlarına bayıldık. Her modelin ayrı bir özelliği ve bu özelliği yansıtan sade ve ciddi duran ama albenisi yüksek tasarımları gözlerimizi kamaştırdı. RUNDAMENTAL – NITRO giyenler ekibine ; koşu geçmişleri, pandemide nasıl hayatta kaldıkları ve PUMA NITRO serisi ile yaşadıkları tecrübeleri sorduk.

FURKAN

1. Furkan kaç yıldır koşuyorsun? Koşuda kendini başlangıçtan bu yana nasıl bir gelişim içinde görüyorsun?  

Kasım ayında 7 yıl olacak. Açıkçası fiziksel çok ciddi bir değişiklik yok ama bu geçen zaman zarfında koşu ile yaptıklarımı düşündükçe kendimi çok daha farklı bir yerde görüyorum. Zamanda geri gidip başlangıçtaki halime bir gün şu şu yarışları koşacaksın desem herhalde beni tersler, başından atardı.

2. Pandemi seni nasıl etkiledi? Bu dönemde koşmayı hiç bırakmadığını biliyoruz. Nerelerde koşuyorsun? Koşu dışında başka antrenmanlar yapıyor musun?

Herkes gibi beni de psikolojik olarak çok etkiledi. Özellikle benim gibi keyfine fazla düşkün biri için son derece zor bir dönemdi ki halen de devam ediyor. Bu konuda en büyük destek aldığım eylem şüphesiz ki spor oldu. Evime yakın olan sahilde veya Kayışdağı’nda yaptığım antrenmanlar beni zinde tutma konusunda etkili oldu. Dışarıda yaptığım koşular dışında bireysel olarak veya ekip arkadaşlarımla Zoom üzerinden yaptığım antrenmanlar da son derece yardımcı oluyor.

3. Ekipte Ultra Maraton mesafeleri konuşulduğunda ilk akla gelen isim sensin. Uzun yarışlarda nasıl bir motivasyonla koşuyorsun? Bunun daha çok zihinsel tarafından bahseder misin?

Yarışlarda süreden tasarruf için genelde telefona bakmam ama istasyonlarda fırsat bulup telefona baktığımda yarışta olduğumu bilen arkadaşlarımın özelden veya gruptan destek mesajlarını görüyorum. Yazdıkları bu mesajlar yarış terimi ile bir “cheerzone” oluşturmuş oluyor. Düşünün deniz seviyesinden belki de binlerce metre yukarıda bir dağ başındasınız, etrafınızda kimse yokken yazılan bu mesajlar size inanılmaz destek oluyor. Daha da güzeli  bu mesajlara ne zaman bakarsanız motivasyonunuz o kadar çok devam ettirirsiniz yani cheerzonu yanınızda taşımış olursunuz.

4. Son 5 yıldır PUMA performans ürünleri ile koşuyorsun? Senin için PUMA giymenin anlamı nedir? Yeni NITRO serisi ile kısa zaman önce tanıştın? Hangi NITRO senin için uygun bulundu ve neden? Koşularına nasıl bir katkısı olacağını düşünüyorsun?

Kullanım amacıma ve kullanım yerlerine iyi hizmet etmesi açısından önemli bir yer tutuyor. Hazırlandığım yarışların uzun mesafeli olmasından dolayı ayağın rahat etmesi çok önemli. Bana sorulan sorulardaki uzun mesafe ölçütünden dolayı Velocity Nitro çıktı şu ana kadar son derece rahat buldum. Özellikle rutin 10k koşularımda faydalı olacağını düşünüyorum.