Gökçen Arıkan ve Adil Ayvaz ile ‘FIT 4 CULTURE’ : Koşucular için kuvvet şart !

4 yıldır “Not Only Running / Sadece Koşmuyoruz” mottolarıyla hareket ederek, koşunun yanı sıra birçok aktivite düzenliyor ve koşuyu bir hayat biçimi olarak benimsetmeye çalışıyoruz. Sağlıklı bir koşu hayatı bizim için çok önemli. İyi bir koşucu olmaya giden yolun bedensel güç ve hızlanmayı sağlayan antrenmanlar olan “kuvvet antrenmanı” ve “hız antrenmanı” yapmaktan geçtiğini her fırsatta belirtiyoruz. 

Sağlıklı bir koşu hayatı bizim için çok önemli. İyi bir koşucu olmaya giden yolun bedensel güç ve hızlanmayı sağlayan antrenmanlar olan “kuvvet antrenmanı” ve “hız antrenmanı” yapmaktan geçtiğini her fırsatta belirtiyoruz. 

Biz müzik hayattır diyoruz. Her koşumuzda, sokaklarda biraz daha görünür olmak, sporun coşkusunu yansıtmak için, Ultimate Ears bluetooth speakerlarını kullanıyoruz.

Bazen rock, bazen elektronik canımız o gün ne isterse onu dinliyoruz ve koşman için ihtiyacın olan motivasyondan daha fazlasını sağlıyoruz. Bu sebeple RUNDAMENTAL’ın her koşu ve etkinliğinin sosyal bir buluşmaya dönüştüğünü düşünerek, bir araya gelerek iyi vakit geçirip antrenman konusunda da sınırları zorlayabileceğimiz FIT 4 CULTURE kuvvet antrenmanlarını hayal ettik ve Ultimate Eras ile hayata geçirdik. 4 hafta boyunca bize muhteşem bahçelerinde ev sahipliği yapan Avusturya Kültür Ofisi ve projeyi benimseyip bizimle çalışıp, antrenman yapan ekibin de desteği ile tahminimizden de yüksek enerjili, güzel bir antrenman serisi oldu.  Bu seri ile, 4 hafta boyunca katılan her koşucuyu belli bir antrenman disiplini ve güç seviyesine ulaştırmayı amaçladık. Fit 4 Culture antrenman serisinin şüphesiz ki en özel yanı PUMA Head Coach Gökçen Arıkan ve PUMA Team Forever Faster Trainer Adil Ayvaz’ın önderliğinde yapılacak olmasıydı. Her antrenmanda yaklaşık 100 kişi ile müzik, coşku, endorfin ve bolca ter vardı. Gökçen Arıkan ve Adil Ayvaz’la bu unutulmaz antrenmanlar daha da unutulmaz kılmak için, Fit 4 Culture ve koşucular için kuvvet antrenmanları konusundaki kısa röportajımızı paylaşıyoruz: 

RUNDAMENTAL hakkında ne düşünüyorsun? 🙂 

Gökçen Arıkan:  RUNDAMENTAL sadece koşan bir grup değil, sağlam kafanın sağlam vücut bulmuş halidir:)  Kendileri #sadecekoşmuyoruz diyerek eğlenmeyi ve sosyalleşmeyi, hayatlarında sağlıklı yaşam tarzı haline getirmişler onu kültür edinmişler. Bence bu düzenleriyle uzun yıllar bir çok kişiye motivasyon ve ilham kaynağı olacaklar.

Adil Ayvaz: İnanılmaz bir ekip. Enerjinize bayılıyorum. İşim gereği egzersiz yaptırmaktan öte önce iyi bir motivosyoner olmam gerektiğini biliyorum ve beni RUNDAMENTAL ekibi cok motive ediyor. Sizleri ve ekibi gördüğümde “hadi” diyorum.

Fit 4 Culture serisinde yaptıracağın antrenmanı kurgularken neleri göz önünde bulundurdun?

Gökçen Arıkan: Katılımcılar koşan kişiler olduğu için daha çok kuvvetlenmesi gereken bölgelere odaklanıyorum ve esneme egzersizleri koşucular için çok önemlidir. O nedenle sonunda da gergin kasları rahatlatan bir antrenman hazırlıyorum.

Adil Ayvaz: Genelde koşucular, arka bacak kasları kısa oldugundan ve yer cekımı bizi aşagı dogru çektiğinden postural olarak öne dogru oluyor.En azından bunun önüne geçmek için, daha derin kasşara fokuslanıp postural güç için hareket seçmeye çalıştım.

Sence ilk ve son antrenman arasında gelişme kaydedebildik mi? 

Gökçen Arıkan: Birlikte 3 antrenman yaptık. İlk antrenmanda neyle karşılaşacaklarını bilemedikleri için zorlandılar. 2. ve 3. antrenmanda az çok ne yapacağımı bildikleri için rahatlardı. Tabii ki antrenmanları yaptıkça koşu performanlarında çok daha fark hissedecekler. Gelişme için düzenli antrenman yapıyor olmaları gerekiyor.

Sen 4 antrenmanlık serinin son dersinde bizimleydin. Sence durum nasıldı?:)

Adil Ayvaz: Avusturya Kültür ofisine gelirken heyecanlıydım çünkü aklımdaki hareketleri bir an evvel vermeliydim. Ama oraya geldiğimde ekibi gördüğümde gerçekten inanılmaz heyecanlandım. Her şeyi ile mükemmel bir organizasyondu. RUNDAMENTAL enerjisi dışında, antrenman boyunca arkamda çalan Red Bull ekibinden DJ Yağız Öztekin’den tutun, yeme içme noktasına kadar hepimizin gözleri parlıyordu. 

Antrenmanların katılan bazı arkadaşlarımızla yaptığımız konuşmalar sonunda en çok burpee yaparken zorlandıklarını öğrendik. Bu hareketin önemi, faydası ve iyi bir burpeenin sırrı nedir? 

Gökçen Arıkan: Burpee yüksek yoğunluklu bir egzersizdir. Kas ve kardivasküler direnci güçlendirmek için yapılır. Burpee yaparken vücudun bütün kas grupları aynı anda çalışıyor. Bir çok kas grubunun aynı anda çalıştığı hareketlerde kondisyonun yoksa zorlanırsın. Her büyük harekette olduğu gibi, aşama aşama yaparak ilerlemek sana iyi burpee yapmanda yardımcı olacaktır.

Adil Ayvaz: Koşucularda bir diğer önemli nokta, patlayıcı kuvvet. İstedim ki zaten var olan kuvvetinizi merkezle birleştirelim ve farkındalık yaratalım. Bizim işimiz yer çekimi ve zemin ile. Bu yüzden çift bacaktan evvel, burkulmalara ve sakatlıklara karşı tek bacak ile denge hareketleri önemli.

Sence koşan birinin en çok kuvvetlendirme ihtiyacı olan bölgeleri nelerdir? 

Gökçen Arıkan: En çok kuvvetlendirmen gereken yer diye bir şey yok. Eğer koşuyorsan, bütün kas gruplarının eşit şekilde kuvvetli olması gerekir. Kaslar arasında dengesiz kuvvet varsa bu sağlık sorunlarına yol açar. 

Adil Ayvaz: Sırt kasları ve eğer özel bir mesafe ve süre hedefi ve başarı istiyorsa kesinlikle core bölgesi güçlü olmalı. Arka bacak kasları çok esnek, ön bacak ise kuvvetli olmalı.

Bize her gün yaparsak çok faydasını göreceğimiz 4 antrenman hareketi söyler misin? 

Gökçen Arıkan: Squat, lunge, hinge, burpees

Adil Ayvaz: Geriye bükülme egzersizleri, jump squat ve kesinlikle her gün plank:) Tabii mutlaka antrenman sonrası iyi bir esneme. Ben öğrencilerime eğer esneme yapmayacaksan asla spor yapma diyorum.Çünkü bu tam tabir ile kaş yaparken göz çıkartmak olur. 

Sabah uyanınca antrenman öncesi motivasyonu nasıl buluyorsun? 

Gökçen Arıkan: Hayat tarzım olduğu için  motivasyon aramıyorum. Çünkü benim için spor yapmak doğal bir şey. Zorunda olduğum bir şey değil 🙂

Uyandığınızda yüzünüzü yıkamak ya da dişlerinizi fırçalamak için nasıl motivasyon aramıyorsanız, benim için de spor yapmak aynen öyle:) 

Adil Ayvaz: “İnsanlara bir şeyler öğretme, onların hayatlarına dokunacagım harika bir gün “ diyerek uyanıyorum. İlk iş kendi antrenmanımı yapıyorum. Kendi enerjimi egzersiz ile yükseltip gün boyu öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyorum.

Antrenman yaparken dinlemeyi en çok sevdiğin 3 şarkı hangisi? 

Gökçen Arıkan: İnanın sürekli değişiyor. Bazen bir bakmışım klasik müzik dinlerken antrenman yapıyorum bazen de 90 ları dinliyorum. Kızım Bade telefonuma playlist yapıyor. Onun zevki çok hoşuma gidiyor 🙂 Sanırım son zamanlarda ikimizin ortak dinlediği şarkılar; Taylor Swift -Me! ve Justin Bieber – Purpose :)))

Kızımın indirdiği çok belli :))))   

Adil Ayvaz: Yüksek tempo antrenman yaptıgım için, genelde temposu yüksek parçalar seçiyorum. Missy Elliot – Work it , Zara Larsson – Ain’t my fault, Calvin Harris – Sweet Nothing

Antrenman sırasında müzik dinlemek için nasıl bir ekipman tercih ediyorsun?

Gökçen Arıkan: Bluetooth kulaklık. 

Adil Ayvaz: Bluetooth kulaklık.

FIT 4 CULTURE antrenman serisine katkı ve desteklerinden dolayı; Ultimate Ears, PUMA Türkiye, Red Bull Challengers, Unibble, Herby Tea, Perrier ve Fropie’ye sonsuz teşekkürler.